Organizator:

Już w weekend Poznańskie Targi Książki 2020

Podziel się

6-8 marca | Międzynarodowe Targi Poznańskie

Święto literatury nadciąga do stolicy Wielkopolski. Już w najbliższy weekend (6-8 marca) odbędą się Poznańskie Targi Książki. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa i rekordowa - 150 najróżniejszych wydawnictw, spotkania z ponad setką pisarzy, nieustanne wydarzenia na dwóch scenach, w Strefach Warsztatowych oraz w salach konferencyjnych. A to dopiero początek! 

Wydarzenie odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonach numer 7 i 8. Bezpośrednie wejście na targi zlokalizowane jest od ulicy Śniadeckich (Wejście Zachodnie). Wstęp jest bezpłatny, a karta wjazdu kosztuje 30 zł - kup wcześniej tutaj. Poznańskie Targi Książki będą otwarte w piątek i sobotę (6 i 7 marca) od 10:00 do 18:00, z kolei w niedzielę (8 marca) od 10:00 do 16:00. 

ZOBACZ AKTUALNĄ LISTĘ SPOTKAŃ AUTORSKICH NA SCENACH JAK I NA STOISKACH

ZOBACZ AKTUALNY PROGRAM WYDARZEŃ NA SCENACH I W SALACH KONFERENCYJNYCH

ZOBACZ AKTUALNY PROGRAM WARSZTATÓW I WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

ZOBACZ AKTUALNĄ LISTĘ WYSTAWCÓW

Wydawnictwa i pisarze

Uczestnicy Poznańskich Targów Książki zobaczą ekspozycję  zarówno największych i znanych wydawnictw, jak i niszowych, publikujących ambitne książki mniej znanych autorów z Polski i zagranicy.

W trakcie wydarzenia będzie można posłuchać ulubionych autorów i zdobyć podpis z dedykacją. Na ten moment zaplanowano spotkania ze 116 pisarzami z Polski i zagranicy. Nowa formuła wydarzenia gwarantuje literacki eklektyzm, dlatego podczas targów można spotkać przedstawicieli najróżniejszych gatunków, a wśród nich m.in.:

  • reportaż - Filip Springer, Olga Gitkiewicz, Przemysław Semczuk
  • literatura obyczajowa – Ałbena Grabowska, Agata Przybyłek, Klaudia Bianek
  • kryminał – Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej
  • thriller psychologiczny – Marcel Moss
  • literatura dziecięca i młodzieżowa – Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Wojciech Widłak
  • literatura fantastyczna – Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek
  • literatura podróżnicza – Aleksandra Michta, Anna Kurek
  • przewodniki i blogi – Magdalena Muszyńska Chafitz (autorka przewodników po Nowym Jorku czy bloga littletownshoes.com), Justyna Suchanek oraz wielu, wielu innych.

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się również spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem czy Alkiem Pawilkowskim – lektorem audiobooków i seriali na platformie Netflix.

Nowością na targach będzie Scena Grandy w pawilonie 8. Projekt realizowany przez Fundację GRANDA to cykl autorskich spotkań z pisarzami i osobami związanymi z książkami i czytelnictwem oraz dodatkowe, wyjątkowe atrakcje dla uczestników Poznańskich Targów Książki.

Ponadto spotkania z pisarzami będą się odbywały się w Salonie Autorskim w pawilonie 7 oraz w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Część wydarzeń wraz z podpisywaniem książek będzie się toczyć na stoiskach wydawnictw. 

Sztuka obrazu w literaturze

Jak co roku organizatorzy zapraszają do zwiedzania ekspozycji wystaw z cyklu Salon Ilustratorów (pawilon 8) oraz Mistrz Ilustracji (pawilon 7).

Na pierwszej z nich uczestnicy targów zobaczą prace młodych, obiecujących polskich ilustratorów. Z kolei Mistrzowie Ilustracji to pokaz twórczości prac wybitnych artystów – w tym roku zaprezentowane zostaną dzieła Janusza Grabiańskiego, laureata nagrody New York Times za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci (The Big Book of Animal Stories w 1961  roku), autora m.in. ilustracji do Elementarza, na którym wychowało się pokolenie Polaków. Organizatorem Salonu Ilustratorów jest Centrum Kultury Zamek, z kolei Polskie Towarzystwo Wydawców Książek organizuje wystawę z cyklu Mistrz Ilustracji.

„Zrozumieć, przeżyć, zobaczyć” - tak nazywa się wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, pod kierunkiem Dagmary Szymkowiak, poświęcona wierszom Józefa Ratajczaka.

Warsztaty dla każdego

W programie Poznańskich Targów Książki znajdują się również zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Rodzice z pociechami powinni odwiedzić strefy warsztatowe w pawilonie 7 i 8. Oprócz tego, dla najmłodszych w wieku od 0 do 4 lat przygotowana jest specjalna Strefa Naj Naj, gdzie książki poznaje się przez wszystkie zmysły. Zajęcia w tej części pawilonu 7 poprowadzi Małgorzata Swędrowska – laureatka Nagrody PEGAZIK w kategorii „Przyjaciel książki dla dzieci” w 2018 r.

Dzieci mogą też wziąć udział m.in. w warsztatach z Kicią Kocią  czy zajęciach pt. „Tworzymy Książkę”. Pełny program zajęć znajduje się także na stronie Poznańskich Targów Książki.

Z kolei nieco większe dzieci z pewnością zainteresują warsztaty „Przedsiębiorczość? Sprawdzam!” czy tworzenia  chińskiej kaligrafii. Ponadto, w trakcie targów odbędą się warsztaty z pisania – jeden z nich zatytułowany jest „Knujemy i spiskujemy, czyli wymyślamy kryminał” z udziałem Piotra Bojarskiego.

Spotkanie dla branży – Book Marketing

Podczas targów odbędzie się szereg konferencji, spotkań i prelekcji dla profesjonalistów. Grupa MTP z Literacka Sp. z o.o. wprowadzają, jako pierwsi na rynku, innowacyjne wydarzenie dla profesjonalistów z branży książkowej: Konferencję Book Marketing skierowaną do pracowników wydawnictw, bibliotek, księgarzy, self-publisherów i blogerów.

Celem konferencji jest wprowadzenie świata literatury w erę social mediów i big data. Prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak korzystać z nowych technologii w kontekście publikacji najróżniejszych form wydawniczych. Wystąpią m.in. Katarzyna Bonda, która oprowadzi uczestników Book Marketingu po procesie wydania książki w Polsce czy Paweł Tkaczyk, który budował strategie dla takich firm jak Sony, Orange czy HBO.

Wydarzenie odbędzie się w piątek i sobotę (6-7 marca) w salach GH i CD na antresoli pawilonu 7. Ilość miejsc na Book Marketing jest ograniczona, dlatego warto zakupić bilet wcześniej tutaj

Ponadto przedstawiciele wydawnictw, bibliotekarze, tłumacze (i nie tylko) mogą wziąć udział w otwartych panelach i spotkaniach branżowych organizowanych przez wystawców i partnerów targów w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Prelekcje będą dotyczyć m.in. prawa autorskiego czy kompetencji w edukacji.

Niekończący się program wydarzeń 

Spotkania z wyobraźnią oznaczają również giełdę winylową, gdzie uczestnicy mogą zakupić czarne perły, Strefę Komiksu pełną historii opowiedzianych w obrazkowy sposób, a także Strefę Scrabble z otwartym miejscem do gry, tłumaczeniem zasad przez profesjonalistów czy turniejami skierowanymi także do amatorów.

Poznańskie Targi Książki rozpoczną się już w piątek 6 marca. Do zobaczenia!