Organizator:

Żegnamy Henryka Jerzego Chmielewskiego

Podziel się

Odeszła ikona polskiego komiksu. Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski lepiej znany jako Papcio Chmiel. Był grafikiem, rysownikiem i publicystą, ale największą sławę zyskał za sprawą kultowej serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek". W 2018 r. uhonorowany został nagrodą "Pegazik" w kategorii twórca książki.

Z ogromnym żalem i smutkiem żegnamy wybitną postać polskiego komiksu i książki dla dzieci. Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, kawaler Orderu Uśmiechu. Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila w sierpniu 1947 pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955–1956). Sławę przyniosła mu jednak ukazująca się od 1957, seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki komiksu.

W 2018 r. Jerzy Henryk Chmielewski otrzymał nagrodę "Pegazik" w kategorii twórca książki dla dzieci i młodzieży przyznawaną najbardziej zasłużonym twórcom polskiej literatury w ramach Poznańskich Targów Książki.