Organizator:

Za nami pierwszy dzień Poznańskich Targów Książki!

Podziel się

Nadszedł, długo wyczekiwany przez nas czas! Dziś zainaugurowaliśmy Poznańskie Targi Książki 2022.

Już o godz. 10:00 zwiedzający tłumnie wkroczyli do pawilonu 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich by po dwuletniej przerwie móc znów uczestniczyć w święcie miłośników książek.

O godz. 14:00 na scenie głównej nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznej edycji Poznańskich Targów Książki. Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali organizatorzy oraz zaproszeni goście. 

-Jest mi niezmiernie miło spotkać się z Państwem osobiście po dwóch latach przerwy. Pandemia przez 2 lata krzyżowała nam plany, jednakże w 2022 roku spotykamy się tu ponownie. Poznańskie Targi Książki 2022 to ponad 120 spotkań z autorami i ponad 110 wystawców. Myślę, że jest to niebywała uczta. Życzę miłych wrażeń i do zobaczenia!- zainaugurował Filip Bittner, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP 

-Książka wirtualna towarzyszy nam na co dzień, ale nie ma większej świętości niż książka materialna. To największa satysfakcja dla wydawcy, dla autora. Chciałbym pogratulować kolejnej edycji i życzyć wspaniałych 3 dni- dodał prof. dr. hab. Zbyszko Melosik, Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

Swoje słowo do publiczności skierował także Sekretarz Miasta Poznania Stanisław Tamm:

-Bardzo się cieszę, że po tym okresie przerwy możemy po raz kolejny spotkać się na Poznańskich targach Książki. Dzięki czytelnictwu możemy budować nasz kapitał intelektualny. Jesteśmy przekonani, że książka pozwala nam być bardziej szczęśliwymi ludźmi. 

Na scenie głównej w piątek zostały wręczone również liczne nagrody. Między innymi w konkursie Pegazik 2022 swoje laury odebrała: Anna Onichimowska zwyciężczyni kategorii: Książka dla Dzieci i Młodzieży. 

 

Redakcja kwartalnika Guliwer w tym samym konkursie zwyciężyła w kategorii: Przyjaciel Książki dla dzieci i młodzieży. Oprócz Pegazików przyznano również liczne nagrody edytorskie. 

Przez cały dzień trwania Targów na scenach: głównej, zielonej i niebieskiej odbywały się liczne spotkania autorskie i wykłady. Między innymi

  • Piotr Dobrołęcki opowiedział o Rynku Książki w dzisiejszym świecie. 
  • Przemysław Lis-Markiewicz streścił Historię Ukrainy: 1000 lat w 100 minut
  • Samowydawcy: Paweł Kopier, Mateusz Rogalski i Franciszek Piątkowski opowiedzieli o self publishingu w Polsce

W odrębnej sali seminaryjnej Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS opowiedział o znaczeniu pól eksploatacji w umowach wydawniczych. 

 

Na najmłodszych miłośników książek czekały liczne atrakcje:

  • szalejąca po pawilonie Kicia Kocia,
  • angażujące gry i zabawy,
  • strefa rodzinnego czytania

 

To tylko część piątkowego programu, któremu towarzyszyły tłumy zwiedzających. Oczywiście nie byłoby Targów Książki, bez możliwości ich zakupienia. W pawilonie 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich czekają Wasze ulubione wydawnictwa z ulubionymi książkami. 

Poznańskie Targi Książki potrwają do niedzieli. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny. 

 

Poniżej prezentujemy pierwszą i nie ostatnią fotorelację z tegorocznej edycji!