Organizator:

Wzrost czytelnictwa w Polsce: trendy i zmiany w 2023 roku

Podziel się

W ostatnich latach Polska świadczyła o spadku aktywności czytelniczej, co wywoływało obawy dotyczące przyszłości czytelnictwa w kraju. Jednak rok 2023 przynosi pozytywne zmiany, rzucając nowe światło na krajobraz czytelniczy Polski. Według najnowszych danych, obserwujemy wzrost zainteresowania książkami, którego nie widziano od dekady.

W 2023 roku zanotowano wyraźny wzrost zainteresowania czytelnictwem w Polsce, co stanowi optymistyczną zmianę w kraju, który odnotował spadek aktywności czytelniczej w poprzednich latach. Według najnowszych danych, aż 43% Polaków sięgnęło po co najmniej jedną książkę w ciągu roku, co oznacza wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi latami - największy od dekady. To zjawisko wydaje się być szczególnie istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę trendy obserwowane w ostatnim dziesięcioleciu.

Badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową wykazały również rosnące zainteresowanie bibliotekami, zwłaszcza wśród młodych mężczyzn w wieku od 25 do 39 lat. Ten trend może być częściowo związany z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, który wprowadził wymóg częściowego otwarcia bibliotek publicznych w weekendy. Dzięki temu zwiększyła się dostępność bibliotek, co przyczyniło się do podwojenia liczby odwiedzających je aktywnych zawodowo mężczyzn w wymienionym przedziale wiekowym.

Nie sposób pominąć również rosnącej roli Internetu jako głównego źródła informacji o książkach. Serwisy społecznościowe, w tym BookTok, BookTube, czy Instagram, odgrywają coraz większą rolę w promocji czytelnictwa i rekomendacji książek. Dodatkowe formy takie jak multimedialne podcasty, vlogi czy krótkie filmy zyskują na popularności, przyciągając 7% czytelników.

Warto zauważyć, że pomimo trudnych okoliczności, takich jak pandemia i tocząca się wojna na wschodniej granicy, Polacy wykazują optymizm i coraz lepsze samopoczucie ekonomiczne. Więcej osób niż w poprzednich latach uważa, że pieniądze wystarczają na pokrycie wszystkich bieżących potrzeb, co może dodatkowo zachęcać do inwestowania w czytelnictwo i rozwijania własnych zainteresowań literackich.

Podsumowując, rok 2023 przynosi pozytywne zmiany w krajobrazie czytelniczym Polski, co może być krokiem w dobrym kierunku dla promocji kultury czytelniczej i edukacji w społeczeństwie.

 

Strona źródłowa: www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2023