Organizator:

Strefa komiksu - spotkanie świata obrazkowego

Podziel się

Zapraszamy do Strefy Komiksu - wyjątkowego miejsca przepełnionego obrazkowymi historiami! Szukajcie jej w pawilonie 7A!

 

Strefa Komiksu 

Strefa komiksu to specjalne miejsce poświęcone coraz popularniejszym w naszym kraju opowieściom obrazkowym. Znaleźć tu będzie można stoiska wydawców komiksowych, oferujących najciekawsze na rynku pozycje. 

 

 

 

W Strefie Komiksów znajdziecie wielu utalentowanych osobowości, które przeprowadzą Was przez niezwykły świat rysowanych historii. 

 

 

 

Piotr Czarnecki - rocznik ‘93, absolwent niczego. Zadebiutował w 2014 roku superbohaterskim komiksem noir “Incognito”, stworzonym razem z Łukaszem Ciżmowskim. Obecnie dłubie kosmiczne przygodówki (“CosmoChris”), dramaty psychologiczne o wielkich robalach (“Król Karaczan”) i tajne projekty o wiedźmach, o których jeszcze nie może mówić. Inspiruje się głównie tym, na co akurat złapie fazę. 

Będzie go można spotkać w sobotę i niedzielę w Strefie Komiksu. 

 

 

 

Weronika Dobrowolska (Werka Dobro) - ilustratorka i autorka komiksów. W swoich pracach inspiruje się ideą koegzystencji człowieka z naturą, architekturą modernistyczną, obecnymi problemami społecznymi, ale też zwykłą codziennością. Działa na scenie polskiego komiksu niezależnego, wydając serie “Przygody Bułki”, “Oh Baby” i “Król Karaczan” oraz współtworząc zinowe antologie (m.in. “Queer Erotica 2”, “Babski Zine”, “Monstwór”, “Bomba”, “Własnym Głosem”). Ukończyła malarstwo na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu jest UX designerem.

Obecna będzie przez wszystkie dni targów, w Strefie Komiksu. 

Piotr Czarnecki i Weronika Dobrowolska zapraszają także na spotkanie "Bo do tanga trzeba dwojga - o współpracy scenarzystów i rysowników" - sobota, godz. 13:00-14:30.

 

 

Poznań Zinfest - współorganizatorzy Poznań Zinfestu - corocznej inicjatywy festiwalu niezależnych publikacji: komiksów, grafik, poezji itp. Publikacje: Edmunda Krajewskiego, Marianny Jachowskiej oraz Laury Skibińskiej, a także wiele komiksów ich znajomych artystów i artystek lub osób poznanych przy organizacji Zinefestu. Dla każdego coś się znajdzie: abstrakcyjny humor, osobiste wyznania, filozoficzne rozkminy, ładne i brzydkie rysunki.

MagaZin — studencki miesięcznik artystyczno-projektowy, wydawany od listopada 2023 roku. Głównym celem MagaZina jest promocja młodych twórców, studiujących w Instytucie Sztuki i Designu na UKEN w Krakowie. Pismo opiera się na „zinowej” idei stworzenia przestrzeni umożliwiającej dzielenie się ideami i myślami, które nie znajdują ujścia w projektach studenckich i komercyjnych. Projekt zakłada stworzenie rozkładówki przez zaproszonych gości według wzoru opierającego się na przygotowanych przez redakcję paletach kolorów oraz layoutach.

Przedstawicieli Zinfest będzie można spotkać w piątek i sobotę w Strefie Komiksu. Dodatkowo w sobotę odbędzie się panel dyskusyjny  "Oddolne inicjatywy książkowe - o zinach, festiwalach, magazynach" w godz. 11:00-12:30.

 

 

 

 

 

 

GrafNaStyk (Artur Hejna) - ciągle pomiędzy, ciągle gdzieś, ciągle coś. Twórca, edukator, nauczyciel, promotor rysunku swobodnego. Ilustruje, uczy, prowadzi warsztaty, uczy, jak uczyć rysunku. Głównie w Poznaniu, ale także w Gostyniu, Rawiczu, Łodzi, Warszawie i w paru innych miejscach. Łączy technologię z tradycyjnymi mediami. Komiks i ilustrację. Chęci z długim tempem pracy. Współpracował m.in. z Kuźnią Gier, Rpg Media, Heltung Storyteling. Wieloletni współpracownik Wacom. Magister pedagogiki, zainteresowany jej twórczym aspektem. Twórca pomysłu i rysunków do miniserii komiksowej “Stworzeni do scenariusza” Piotra Czarneckiego, drugiego zeszytu “Dzikusek” do scenariusza Bartłomieja Sztobryna. Lubi uczyć chcących się uczyć.

Spotkacie go w sobotę i niedzielę w Strefie Komiksu. Dodatkowo w sobotę w godz. 15:00-16:30 poprowadzi warsztat "Od bazgroty po monstrum - warsztaty rysowania potworów".

 

 

 

Kekube - jedna, pięć lub sześć osób. Od 2016 rysuje słodkie stworki przeżywające niekoniecznie słodkie przygody, co przekłada się na kilkanaście komiksów i tysiące obrazków w internecie. Poza wyłącznie własnymi projektami nadaje także kształt corocznej komiksowej antologii “Dreszczyk”, gdzie każdy może spróbować własnych sił w tworzeniu strasznych historyjek.

 

Poprowadzi spotkanie "Samowydawanie - stworzyłem komiks i co dalej?" w niedzielę w godz. 12:00-13:30.

 

 

 

Poliki Pełne Komiksów (Błażej Milewski) - w swoich pracach porusza tematy takie jak emocje, słodkie zwierzątka i bułki. Publikuje komiksy w internecie, z wybranych robi plakaty. Wydał kilka albumów na papierze.

 

Obecny będzie we wszystkie dni targów w Strefie Komiksu. W niedzielę, w godz. 15:00-16:30 poprowadzi warsztat "I Ty możesz stworzyć śmieszny obrazek!"

 

 

Hugo Przesadski - alter ego poczciwego i wiecznie uśmiechniętego nauczyciela wspierającego. Nieobliczalny, sarkastyczny i zwariowany w odróżnieniu od Piotra Wasilewskiego, który grzecznie pisze sobie scenariusze do komiksów i spektakli dziecięcych. Jedno, co można o Hugo powiedzieć: nie gryzie i jest szczepiony.

Spotkacie go we wszystkie dni targów w Strefie komiksu, a w piątek w godz. 12:00-13:30 będziecie mogli wziąć udział w warsztacie "Scenariusz i storyboard w komiksie i spektaklu".

 

 

OttoIch to niezależny twórca komiksów, malarz i rzeźbiarz. Twórca okultystyczno-groteskowej serii “Dwa Gwoździe”, psychodelicznego komiksu science fiction “Otwarta Turma” oraz okultystycznej wersji mitów polskich 827. Czas nie jest dany cały na raz, lecz jest parametrem dynamicznym układu. 

Obecny będzie w sobotę i niedzielę. Dodatkowo w niedzielę, w godz. 11:00-12:30 poprowadzi spotkanie "Okultystyczna historia Europy - w praktyce".
Program strefy komiksu 

Program będzie aktualizowany.

Piątek, 8 marca

12:00 - Scenariusz i storyboard w komiksie i spektaklu

 

Sobota, 9 marca

11:00 -  Oddolne inicjatywy książkowe - o zinach, festiwalach, magazynach

12:00 - Komiks i biblioteka - popularyzatorka wiedzy o komiksie, organizatorka wydarzeń - Joanna Grzelczyk z Biblioteki Wojewódzkiej we Wrocławiu oraz Wojciech Malart, czyli grafik, ilustrator i twórca komiksów ale także bibliotekarz - opowiedzą o popularyzowaniu komiksu wśród bibliotekarzy.

13:00 - Jak powstaje komiks - Paweł Rzodkiewicz (łączenie z Buenos Aires) i Jakub Kwiatkowski opowiadają o tworzeniu wspólnego komiksu. Od idei, po finalne poprawki

13:00 - Bo do tanga trzeba dwojga - o współpracy scenarzystów i rysowników; Piotr Czarnecki i Weronika Dobrowolska

14:00 - Zaginiona Atlantyda - o renesansie argentyńskiego komiksu, odkrywanego na nowo w USA i Europie opowie Bartłomiej Rabij (Mandioca)

15:00 -  Od bazgroty po monstrum - warsztaty rysowania potworów

 

Niedziela, 10 marca

11:00 - Wokół komiksu historycznego. Spotkanie z autorami serii Ixbunieta

11:00 - Okultystyczna historia Europy - w praktyce

12:00 - Samowydawanie - stworzyłem komiks i co dalej?

15:00 - I Ty możesz stworzyć śmieszny obrazek!