Organizator:

Przy rumuńskim stole - opowieści Agnieszki Kołodyńskiej

Podziel się

Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Kołodyńską, która opowie o rumuńskich zwyczajach kulinarnych.

Agnieszka Kołodyńska-Walków: Przy rumuńskim stole. Historie prosto z kuchni, Wydawnictwo Amaltea 2021, ISBN 978-83-65989-14-7, okładka miękka ze skrzydełkami,

45 przepisów kuchni rumuńskiej, 20 zdjęć.

Przy rumuńskim stole. Historie prosto z kuchni to smakowite połączenie książki kucharskiej z opowieścią o poszukiwaniu korzeni.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele informacji o przeszłości rodziny niosą ze sobą nasze tradycje kulinarne. Tak było w przypadku Agnieszki Kołodyńskiej-Walków, którą zainspirowane domowymi przepisami poszukiwania zaprowadziły do Mołdawii i Rumunii, gdzie w przygranicznych Skulanach mieszkali jej przodkowie. Nigdy nie planowali wyjazdu z rodzinnych stron, ale zawirowania historii sprawiły, że ich potomkowie zamieszkali w Polsce. Prawosławni księża, pobożne matuszki, carski generał, sanitariuszka w powstaniu warszawskim – w historii rodziny Cotiujinschi (Kotiużyńskich) jak w soczewce skupia się złożona historia europejskich rubieży, którym w gruncie rzeczy daleko do szlachetnego miana Europy Środkowej. 

Autorka dzieli się nie tylko rodzinnymi opowieściami, ale także smakami z tej odkrywanej na nowo części Europy. Rumuńska sztuka kulinarna łączy w sobie wiele wpływów – od greckich, słowiańskich, przez węgierskie, aż po tureckie. Nie brakuje w niej smaków francuskich, wiedeńskich, bułgarskich i serbskich. Rumuni do swojej kuchni włączyli to, co najsmaczniejsze. Ich potrawy opierają się na produktach sezonowych, takich jak pomidory, bakłażany czy papryka, a smaki lata zachowywane są w licznych przetworach na zimę.

Wciąż słabo znane i niedoceniane dania Rumunii i Mołdawii nie doczekały się na polskim rynku żadnej książki kucharskiej od ponad trzydziestu lat. Przy rumuńskim stole zawiera czterdzieści przepisów na najbardziej charakterystyczne dania tych krajów, uzupełnione o zdjęcia potraw. 

Książka skierowana jest zarówno do miłośników Rumunii, których w Polsce nie brakuje, jak też do osób interesujących się kulinariami. Będzie też ciekawa dla szukających własnych korzeni, zwłaszcza tych, którzy nie wiedzą jak zabrać się za poszukiwanie przodków.

Smacznego! Poftă bună!

Agnieszka Kołodyńska-Walków

Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka m.in. w „Gazecie Wyborczej” we Wrocławiu, była redaktorką naczelną nieistniejącego już portalu „Kreatywny Wrocław”, wspierającego działania Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pisała o kulturze: o ludziach, wydarzeniach, ale także o ciekawych miejscach i kulinariach. Z wykształcenia jest iberystką, pasjonatką kuchni lokalnych, prowadzi niezobowiązująco blog kulinarny sniezkagotuje.pl, w którym dużo miejsca poświęca kuchni rumuńskiej. Miłośniczka podróży i górskich wędrówek. Jest współautorką „Wrocławskiej książki kucharskiej”, wyjątkowej publikacji przedstawiającej dziedzictwo kulinarne Wrocławia.