Organizator:

Olga Gitkiewicz i Filip Springer na Poznańskich Targach Książki

Podziel się

Odsłaniamy kolejne karty programu Poznańskich Targów Książki 2020

Z przyjemnością informujemy, że podczas Poznańskich Targów Książki odbędzie się spotkanie z Olgą Gitkiewicz, które poprowadzi Filip Springer. 

Poznańskie Targi Książki odbędą się w dniach 6-8 marca 2020 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonach numer 7 i 8. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a bilet na parking można kupić już teraz tutaj. Bezpośrednie wejście na targi zlokalizowane będzie od Wejścia Zachodniego od ulicy Śniadeckich. Na teren można wejść także przez bramę od ulicy Głogowskiej czyli od strony dworca Poznań Główny.

A teraz czas na odsłonienie kolejnych kart programu Poznańskich Targów Książki. Pełną listę autorów znajdziesz tutaj, a wystawców tutaj

Scena Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda zaprasza

Spotkanie z Olgą Gitkiewicz zatytułowane będzie "Gorycz czytania, czyli trudne przypadki z życia i literatury". W roli prowadzącego wystąpi reportażysta Filip Springer. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 7 marca o godzinie 16:00 na Scenie Grandy w pawilonie 8. Organizatorem spotkania jest Fundacja Instytut Reportażu.

Autorzy porozmawiają m.in. o najnowszym dziele Olgi Gitkiewicz zatytułowanym "Nie zdążę". Reportaż jest nominowany w plebiscycie portalu Lubimyczytać na najlepszą książkę 2019 roku w kategorii Literatura faktu, publicystyka. 

O czym opowiada "Nie zdążę"

Można streścić tę książkę za pomocą liczb: Prawie 14 milionów ludzi w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie. Średni wiek polskich wagonów to 25 lat. Do więcej niż 20% sołectw nie dociera żaden transport publiczny. W 1989 roku polską koleją podróżowało miliard pasażerów rocznie. Dziś o 700 milionów mniej. Można też spróbować w taki sposób: Halina nie ma prawa jazdy, więc rzadko wychodzi z domu. Grażyna jechała pociągiem, który się palił. Mieszkańcy Raszówki ukradli pociąg prezydentowi Lubina. W Łubkach bus nie przyjechał, bo kierowca musiał obejrzeć mecz.

Bilans tej książki: 21 miesięcy. 34 000 km pociągiem. 3 400 km samochodem osobowym. 3 100 km na piechotę. 2 200 km busem. W 1989 roku Polska zaciągnęła hamulec awaryjny i wysiadła z pociągu. Potem zaczęła zwijać tory. Parę lat później odstawiła Autosany H9 na zakrzaczony placyk za dworcem PKS. Ludziom powiedziała: radźcie sobie sami. Gdyby Maria Antonina żyła w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku, doradziłaby: "Nie mają transportu publicznego? Niech jeżdżą samochodami".

Witamy w centrum Europy. Tu trzynaście milionów Polaków ma wszędzie daleko. Nowy reportaż Olgi Gitkiewicz, której debiutancka książka Nie hańbi zdobyła nominacje do Nagrody Literackiej „NIKE”, nagrody za najlepszy reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Reportaże z przystanku i z dworca, z pobocza i z chodnika.

Więcej dowiesz się na spotkaniu już 7 marca. Zapraszamy i do zobaczenia!