Organizator:

Dziwne jest serce kobiece... w Bibliotece Kórnickiej w Poznaniu

Podziel się

Zapraszamy na spotkanie literackie poświęcone wspomnieniom Zofii z Odrowążów-Pieniążków Skąpskiej, które odbędzie się 31 maja o godz. 18 w Sali Czerwonej pałacu Działyńskich przy Starym Rynku 78/79 w Poznaniu.

Biblioteka Kórnicka zaprasza na Czwartek Literacki, który wyjątkowo odbędzie się we wtorek (!) 31 maja o godz. 18 w Sali Czerwonej pałacu Działyńskich przy Starym Rynku 78/79 w Poznaniu. Spotkanie będzie poświęcone wspomnieniom Zofii z Odrowążów-Pieniążków Skąpskiej, których edycja zatytułowana jest „Dziwne jest serce kobiece…”. Gościem wieczoru będzie redaktor wspomnień, a zarazem wnuk autorki Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Prowadzenie prof. Waldemar Łazuga, znawca historii powszechnej XIX i XX wieku, wykładowca UAM.

Wspomnienia Zofii Skąpskiej (z lat 1881-1944) ukazały się nakładem wydawnictwa Czytelnik w dwóch tomach, z których pierwszy wydano w 2019 roku i nosi podtytuł „Wspomnienia galicyjskie”, a tom drugi zatytułowany „Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” ukazał się w roku ubiegłym. Zapowiedziany jest jeszcze tom trzeci, który powinien ukazać się w tym roku. Jest to przede wszystkim historia rodzinna, ale także zapis życia polskiego ziemiaństwa. Ich autorka, dzierżawiąc z mężem dworskie majątki w Galicji i na Pomorzu, była obarczona licznymi zajęciami domowymi. Mimo to nie zaniedbywała swoich pasji muzycznych, społecznych i pisarskich.

Poznańskie spotkanie jest jednym z wielu wydarzeń w cyklu promocji wspomnień Zofii z Odrowążów-Pieniążków Skąpskiej prowadzonych przez Rafała Skąpskiego w wielu miastach od listopada 2019 roku.