Organizator:

Dobiegł końca II dzień Poznańskich Targów Książki

Podziel się

Drugi dzień Poznańskich Targów Książki upłynął pod znakiem spotkań autorskich, a także warsztatów dla dzieci oraz wydarzeń w Strefie Tłumaczy Literatury.

Program drugiego dnia Poznańskich Targów obfitował w wydarzenia w strefach warsztatowych. Tylko dzisiaj można było posłuchać dyskusji na temat najnowszych przekładów, a nawet przyjrzeć się pracy tłumacza na żywo – wszystko to w Strefie Tłumaczy Literatury.

Sobota to także dzień, w którym można było wziąć udział w warsztatach artystyczno-literackich „Anne z Zielonych Szczytów” - zbudujmy swoje własne Avonlea prowadzonych przez członkinie Koła Sztuki dla Dzieci „Na Wysokiej Górze” WFPiK UAM. Inicjatywa zgromadziła wielu chętnych, którzy z zapałem konstruowali lasy w słoikach, a także przysłuchiwali się rozmowie z tłumaczkami J.Radosz i A.Wieczorkiewicz.

Nie zabrakło także chętnych do spotkań z Kici Kocią czy Żubrem Pompikiem organizowanych przez Wydawnictwo Media Rodzina. Wielkim zainteresowaniem cieszył się również  pokój Alberta Albertsona, stworzony i zarządzany przez Wydawnictwo Zakamarki. Na stoisku SQN odbyło się czytanie bajek po ukraińsku. To nie wszystkie atrakcje w strefach warsztatowych. Wydawnictwo Umlaut zaprosiło do rozmowy z 6-letnią Lili, która biegle mówi w trzech językach.

Osoby uczestniczące w dzisiejszym dniu targowym mogły także przedpremierowo posłuchać o nowej książce Pawła Pawlaka. Swój udział w atrakcjach tego dnia miało także Wydawnictwo Agora, zapraszając na spotkanie z autorem Krzysztofem Łapińskim, który opowiadał o „Świni Malwinie” i „Dziku Dzikusie”. Wydawnictwo Abino zaprosiło do strefy warsztatowej Jerzego Jakuba Buczyńskiego, iluzjonistę i hipnotyzera.

Życiem, a także muzyką tętniła Strefa Rodzinnego Czytania, na której wystąpił Przemek Mazurek ze swoją gitarą.

Spotkania autorskie

Na trzech scenach Poznańskich Targów Książki w sobotę odbyło się ponad 20 spotkań autorskich. Szczególnie liczną publiczność zgromadziła Katarzyna Barlińska. Pisarka opowiadała nie tylko o swoich dziełach, ale także zdradziła kilka szczegółów ze swojego prywatnego życia. Jednym z najbardziej wyczekiwanych gości tegorocznych targów z pewnością można nazwać Jakuba Żulczyka, autora wielu bestsellerowych powieści obyczajowych i nie tylko.

- Dobra książka to taka, po której widać, że autor przemyślał każde jej zdanie – komentował autor „Ślepnąc od świateł”.  – Jednak jeśli pierwsze zdanie jest dobrze napisane, to autor zyskuje taryfę ulgową na kilkaset pozostałych. Ja natomiast zwracam także uwagę na zdanie ostatnie, traktując je niczym dekorację ciasta po upieczeniu – opowiadał Żulczyk.

Niezwykle ciekawe było także spotkanie z Sylwią Chutnik, która opowiadała o pracy nad, uznaną przez Magazyn Literacki Książki za jedną z książek roku 2021, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek". Dowiedzieliśmy się między innymi, że przy tworzeniu tej pozycji pracował tylko damski skład.

Zgodnie z oczekiwaniami ogromną popularnością cieszyła się również rozmowa z Mariuszem Szczygłem, który opowiadał o swojej działalności literackiej, a także nieodzownie z nią związaną miłością do wszystkiego, co czeskie.

- Dystans do siebie to zarządzanie krytyką na własny temat – komentował autor „Laski nebeskiej”. –Najgorzej o Czechach mówią sami Czesi, ale musi to być autoironiczne. Jak Czech mówi źle o sobie, to jest to dowcipne i uszczypliwe  –  tłumaczył  Szczygieł.

Podczas spotkania z Elżbietą Cherezińską można  było natomiast posłuchać o jej fascynacji Władysławem Łokietkiem, a także poznać dowiedzieć się co nieco o jej nowej książce Jak zdradziła pisarka, nie będzie ona związana tym razem z losem Piastów, na pewno tez jej akcja nie została zaplanowana podczas II wojny światowej – jednak więcej szczegółów poznamy dopiero po premierze.

W tym samym czasie odbyło się blisko 80 spotkań z różnymi autorami na stoiskach.

Goście targowi mieli także okazję do zwiedzenia niezwykle ciekawej wystawy pracy „Mistrzów Ilustracji”, czyli Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka oraz „Salonu Ilustratorów”, pokazujący prace jeszcze mało znanych, ale niezwykle obiecująco się zapowiadających grafików książkowych i ilustratorów.

Jutrzejszy dzień zapowiada się równie interesująco. Bądźcie z nami!