Organizator:

Charytatywna premiera - na pomoc Ukrainie

Podziel się

Informujemy, że w trakcie trwania Poznańskich Targów Książki będzie można włączyć się w akcję lokalnego fotografa i dokumentalisty, Adriana Wykroty, który w zamian za hojność na rzecz Ukrainy, będzie rozdawał swoją premierową publikację.

W związku z sytuacją w Ukrainie Adrian Wykrota, poznański fotograf i dokumentalista, nawiązał współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK) i postanowił włączyć się w akcję #napomocUkrainie. Podczas wystawy jego prac i premiery publikacji będzie prowadził zbiórkę pieniędzy. W zamian za hojność i wsparcie finansowe darczyńcy otrzymają premierową publikację.

Dystrybucja publikacji i zbiórka środków #napomocUkrainie: 12.03 godz. 10.00 – 12.00 – wejście północne na Międzynarodowe Targi Poznańskie – ul. Bukowska

Wernisaż: 12.03 godz. 16.00, wystawa czynna do 20.00 – galeria Pix.house ul. Głogowska 35, Poznań

ORGANIZATOR: Fundacja Pix.house https://pix.house/ 

OPIS WYSTAWY:

Wystawa: Jaka piękna katastrofa, czyli zapiski z czasów pandemii

Notatki z czasu przepełnionego niepewnością. Czasu zatrzymania i odnajdywania relacji. Czasu strachu i eksperymentu, ale też nadziei na lepsze jutro. Projekt realizowany przez dwa lata (2020-2022) składa się z kilku rozdziałów – fotografii, filmów, instalacji i dźwięków. Tematy społeczne przeplatają się w nim z personalnymi przemyśleniami autora. Wystawa i premiera publikacji miała być klamrą zamykającą projekt. Wszyscy myśleliśmy, że historia się skończyła i możemy iść dalej – możemy zacząć żyć normalnie. W tym momencie Władimir Putin bestialsko zaatakował naszych sąsiadów – Ukraińców… Rozpoczyna się kolejny test naszej wytrzymałości i … człowieczeństwa. 

OPIS PUBLIKACJI: 

Publikacja: NIC CIEKAWEGO

W odpowiedzi na pandemię powstało wiele teorii spiskowych. Już w lutym 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na to, że towarzyszy jej fala dezinformacji nazywana często „infodemią”. Polega ona na rozpowszechnianiu zniekształconych informacji od teorii spiskowych po tzw. fake newsy.

Przez kilka lat pracy w mediach wytwarzałem informacje. Za pomocą aparatu rejestrowałem, opisywałem, próbowałem zachować obiektywizm. Czy to się udawało? Nie wiem. Po wybuchu pandemii czułem przesyt informacyjny. Może to był strach? Wsiadłem na rower. Odkrywałem inne miejsca, zacząłem spotykać nowych ludzi. Zrobiłem inne zdjęcia. Omijałem plemienne podziały, które jaskrawie zdobią krajobraz życia społecznego. Niejednoznaczna bezdotykowość czasów, w których żyjemy, odeszła na chwilę na bok.

Statystyki zawarte w publikacji powinny sprowadzić nas na ziemię. 

Nie można przejść obojętnie obok tego, co się wydarzyło i nadal dzieje. Żyjemy w dobie liczb. Liczb, których nie pojmujemy i które już nas nie poruszają. 

Patrzymy na to wszystko i nie czujemy nic.

Fotografie: Adrian Wykrota

Tekst: Adrian Wykrota

Projekt publikacji: dobosz.studio

Edycja zdjęć: Krzysiek Orłowski

Opieka merytoryczna: Anna Molter

Redakcja i korekta: Michalina Łabiszak

Tłumaczenie: Konrad Baranowski

Przygotowanie fotografii do druku: Ieva Austinskaitė | aust.studio 

Źródło: https://pix.house/