Organizator: Grupa MTP

Salon Ilustratorów i wystawa Mistrzowie Ilustracji 2020

Podziel się

Podczas Poznańskich Targów Książki 2020 zobaczysz m.in. prace z Salonu Ilustratorów oraz wystawę z cyklu Mistrzowie Ilustracji.

Poznańskie Targi Książki to nie tylko literatura - w sercu Wielkopolski spotykają się różne dziedziny sztuki. Już po raz 17 w ramach naszego wydarzenia zapraszamy na Salon Ilustratorów - inicjatywę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz wystawę z cyklu Mistrzowie Ilustracji. Oprócz tego w Strefie Ilustracji odbędą się warsztaty dla dzieci związane ze sztuką. 

Wystawy zlokalizowane będą na terenie Międzynarodowych Targów w pawilonie numer 7. Dzieła można podziwiać podczas Poznańskich Targów Książki, które będą otwarte od 6 do 8 marca 2020 roku w godzinach 10:00-18:00 (piątek i sobota) oraz 10:00-16:00 (niedziela). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Salon Ilustratorów 2020

Nowa odsłona jednej z najciekawszych wystaw w Polsce. Jak mówią jej organizatorzy "Serdecznie dziękujemy wszystkim twórcom, którzy tak licznie uczestniczyli w dotychczasowych edycjach tej imprezy. Cykl ten cieszy się dużym powodzeniem i uznaniem. Co roku wystawa gości w wielu miastach Polski i zbiera znakomite opinie". Przyszedł czas na Salon Ilustratorów 2020. 

Jego celem jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej (zwłaszcza reprezentantów młodego pokolenia, stojących u progu kariery), a także ułatwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców, dlatego też Salon usytuowany jest na ekspozycji targowej.

Salon Ilustratorów 2020 zaproszony już został, do kolejnych prezentacji tak w Poznaniu (CK Zamek) i Wielkopolsce, jak i w innych miastach Polski. Już niedługo podamy pełną listę artystów, którzy zaprezentują swoje dzieła w ramach tegorocznej edycji. 

Mistrzowie Ilustracji 2020

Tegorocznym Mistrzem Ilustracji będzie Janusz Grabiański, znakomity polski artysta grafik, plakacista, ilustrator książek i serii wydawniczych, jednej z przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji. Poznaj krótką historię polskiego artysty.


Po ukończeniu studiów był ilustratorem książek dla dzieci, serii wydawniczych (np. serii „Naokoło świata”, wydawanej przez Państwowe Wydawnictwo „Iskry” w latach 1956-1994). Zajmował się również projektowaniem plakatów reklamowych takich firm jak POL-MOT, LOT czy Confexim. Projektował również znaczki pocztowe, w tym m.in. serię pt. „Rasy psów” (1963) oraz „Koty” (1964).

Janusz Grabiański miał kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Zilustrował ponad 100 książek z klasyki polskiej i obcej, m.in. Wiersze o kotach T.S. Eliota, O krasnoludkach i sierotce Marysi Marii Konopnickiej (książka wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena za ilustracje, 1976), Cudowną podróż Selmy Lagerlof, Bajki Charlesa Perraulta, Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina. Należał do ilustratorów znanych i podziwianych na świecie. Zilustrował też ostatnią wersję Elementarza Mariana Falskiego. Książki ilustrowane przez Grabiańskiego ukazały się w ponad 20 krajach całego świata, w tym w Związku Radzieckim, Jugosławii, Holandii, Japonii, Izraelu i na Węgrzech.

Zapraszamy!