Organizator:

Salon Ilustratorów i wystawa Mistrzowie Ilustracji 2020

Podziel się

Podczas Poznańskich Targów Książki 2020 zobaczysz m.in. prace z Salonu Ilustratorów oraz wystawę z cyklu Mistrzowie Ilustracji.

Poznańskie Targi Książki to nie tylko literatura - w sercu Wielkopolski spotykają się różne dziedziny sztuki. Już po raz 17 w ramach naszego wydarzenia zapraszamy na Salon Ilustratorów - inicjatywę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz wystawę z cyklu Mistrzowie Ilustracji. Oprócz tego w Strefie Ilustracji odbędą się warsztaty dla dzieci związane ze sztuką. 

Wystawy zlokalizowane będą na terenie Międzynarodowych Targów w pawilonie numer 7. Dzieła można podziwiać podczas Poznańskich Targów Książki, które będą otwarte od 6 do 8 marca 2020 roku w godzinach 10:00-18:00 (piątek i sobota) oraz 10:00-16:00 (niedziela). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Salon Ilustratorów 2020

Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej (zwłaszcza reprezentantów młodego pokolenia, stojących u progu kariery), a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców. Dlatego też Salon usytuowany jest bezpośrednio na ekspozycji targowej.

Salon Ilustratorów 2020 zaproszony już został, po zamknięciu Targów, do dalszego prezentowania na terenie Wielkopolski, a także w innych miastach Polski.

Organizatorami wystawy są PTWK, CK Zamek, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Grupa MTP. Partnerami są Miasto Poznań i ZAiKS. W tym roku na wystawie zaprezentowanych będzie 146 prac 24 ilustratorów. Poniżej znajduje się pełna lista.

POZNAJ AUTORÓW SALONU ILUSTRATORÓW 2020 I ICH PRACE

Mistrzowie Ilustracji 2020

Tegorocznym Mistrzem Ilustracji będzie Janusz Grabiański, znakomity polski artysta grafik, plakacista, ilustrator książek i serii wydawniczych, jednej z przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji. Poznaj krótką historię polskiego artysty.


Po ukończeniu studiów był ilustratorem książek dla dzieci, serii wydawniczych (np. serii „Naokoło świata”, wydawanej przez Państwowe Wydawnictwo „Iskry” w latach 1956-1994). Zajmował się również projektowaniem plakatów reklamowych takich firm jak POL-MOT, LOT czy Confexim. Projektował również znaczki pocztowe, w tym m.in. serię pt. „Rasy psów” (1963) oraz „Koty” (1964).

Janusz Grabiański miał kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Zilustrował ponad 100 książek z klasyki polskiej i obcej, m.in. Wiersze o kotach T.S. Eliota, O krasnoludkach i sierotce Marysi Marii Konopnickiej (książka wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena za ilustracje, 1976), Cudowną podróż Selmy Lagerlof, Bajki Charlesa Perraulta, Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina. Należał do ilustratorów znanych i podziwianych na świecie. Zilustrował też ostatnią wersję Elementarza Mariana Falskiego. Książki ilustrowane przez Grabiańskiego ukazały się w ponad 20 krajach całego świata, w tym w Związku Radzieckim, Jugosławii, Holandii, Japonii, Izraelu i na Węgrzech.

Zapraszamy!