Organizator:

Mecz piłkarski w Hiszpanii jako instrument polityki i mediów

Podziel się

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Filipem Kubiaczykiem, które odbędzie się 10 marca! Tematem rozmowy będzie "Mecz piłkarski w Hiszpanii jako instrument polityki i mediów".

Czy mecz piłkarski to wyłącznie emocje czysto sportowe, które zaczynają się wraz z pierwszym a kończą z ostatnim gwizdkiem sędziego? Jeśli mówimy o kraju takim jak Hiszpania, to zdecydowanie nie! W kraju nad Ebro na piłkarskiej murawie mamy do czynienia z ożywianiem przeszłości w ramach mitycznego El Clásico, w którym każde zwycięstwo FC Barcelony nad Realem Madryt jest de facto symbolicznym zwycięstwem Katalonii nad Kastylią/Hiszpanią i wyrównaniem historycznych krzywd, a każdy triumf „Królewskich” jest zwycięstwem jedności Hiszpanii wobec prób jej kruszenia przez katalońskich separatystów. Ale nie tylko. Mecz piłkarski może również generować napięcia polityczne i zostać uwikłany w cenzorskie działania władzy i mediów. Przykłady? Czy FC Barcelona rozgrywając mecz z UD Las Palmas w dzień katalońskiego referendum niepodległościowego zdradziła swoje ideały i przestała być més que un club (czymś więcej niż klubem piłkarskim)? Dlaczego hiszpańska telewizja publiczna w swojej relacji z meczu Hiszpania-Kosowo zapisała akronim gospodarzy jako ‘ESP’, a akronim Kosowa jako ‘kos’, nie wypowiadała nazwy Kosowo i nie pokazała kosowskiej flagi? W jaki sposób mecz Hiszpanii z Albanią rozegrany na RCDE Stadium rozbudził spór i rywalizację o katalońskość między… kibicami FC Barcelony i Espanyolu Barcelona? Po odpowiedzi na te (i nie tylko) pytania serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Filipem Kubiaczykiem, autorem książki Historia, polityka i media. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii 2, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM.

Spotkanie odbędzie się 10 marca o godz. 16:00 w Alei Lipowej na Międzynarodowych Targach Poznańskich. 
Rozmowę poprowadzi: Agnieszka Ziebarth

 

prof. UAM Filip Kubiaczyk

Historyk, historyk kultury, hispanista. Pracuje w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią nowożytnej Hiszpanii oraz jej oddziaływaniem na współczesność, zwłaszcza relacje hiszpańsko-katalońskie. Jego książka Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii (Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2020), została wybrana Sportową Książką Roku w kategorii historia.