Organizator:

Poznańskie Targi Książki 2020

Podziel się

Zapraszamy na podsumowanie

W dniach 6-8 marca 2020 roku odbyła się XIX edycja Poznańskich Targów Książki. Wydarzenie było wyjątkowe pod wieloma względami – pierwszy raz odbyła się konferencja Book Marketing, pojawiła się Scena Grandy i rekordowa liczba pisarzy, a bogaty program zapewniał multum atrakcji dla profesjonalistów i miłośników czytania non stop przez 3 dni. Poznańskie Targi Książki wraz z Targami Edukacyjnymi odwiedziło blisko 37 000 osób.

Poznańskie Targi Książki 2020  otrzymały honorowy patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, a także Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Organizatorem wydarzenia jest Grupa MTP.

Targom  przyświecało hasło „Spotkania z wyobraźnią”. Wydarzenie obfitowało w różnorodność na każdej płaszczyźnie – od przekroju literatury oferowanej przez wystawców (dla dzieci i dla dorosłych) po program złożony z paneli dla profesjonalistów czy warsztaty dla najmłodszych. Wyobraźnia nie zna ograniczeń, dlatego podczas targów znalazły się m.in. wystawy ilustracji, giełda winylowa czy Strefa Komiksu i Strefa Scrabble.

Laureaci na otwarciu

Podczas otwarcia Poznańskich Targów Książki 2020 zostały wręczone nagrody Pegazika – w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży” zwyciężył Marcin Szczygielski, z kolei „Przyjacielem książki dla dzieci” została Olcha Sikorska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, pomysłodawczyni Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży.

W trakcie oficjalnego rozpoczęcia targów wręczono także nagrody w konkursach organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM. Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania w kategorii „Najlepsza Książka Popularnonaukowa” zdobyli autorzy publikacji „Wielkopolskie kluby i stowarzyszenia fotograficzne na początku XXI wieku” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu). Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki otrzymali twórcy publikacji „Hodowla i chów świń” pod redakcją naukową: Anny Rekiel, Tomasza Szwaczkowskiego i Roberta Eckerta (Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). Marian Pokropka za „Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym” (PWN) otrzymał nagrodę Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymała publikacja Ireny Paczyńskiej „Aktion gegen Universitats-Professoren i okupacyjne losy aresztowanych” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Wystawcy jak magnes

Uczestnicy targów mieli okazję zapoznać się z ekspozycją 140 wystawców w pawilonach numer 7 i 8. Na targach znalazły się znane wydawnictwa, jak i niszowe, publikujące ambitne książki mniej znanych autorów z Polski i zagranicy. Wystawcy przygotowali dla uczestników wydarzenia specjalne promocje, a oprócz tego na stoiskach każdy mógł spotkać ulubionego autora i zdobyć jego autograf z dedykacją.

Zobacz listę wystawców Poznańskich Targów Książki 2020

Pisarz na każdym rogu

XIX edycja Poznańskich Targów Książki zapisała się w historii jako rekordowa pod względem liczby spotkań autorskich. Stolicę Wielkopolski odwiedziło aż 116 pisarzy (zagraniczni jak Oleh Poliakov spotkali się z fanami za pomocą Skype’a), którzy podpisywali książki, rozmawiali z czytelnikami, brali udział w debatach czy prowadzili panele w wielu  miejscach: na Scenie Grandy w pawilonie 8, w Salonie Autorskim w pawilonie 7, w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7 oraz na stoiskach wydawnictw.

Zobacz listę spotkań autorskich Poznańskich Targów Książki 2020

Wspomniana Scena Grandy to nowość na Poznańskich Targach Książki. Projekt realizowany był przez Fundację GRANDA, która stworzyła cykl autorskich spotkań z pisarzami i osobami związanymi z książkami i czytelnictwem oraz dodatkowe, wyjątkowe atrakcje dla uczestników wydarzenia jak czytanie tekstów z Alkiem Pawlikowskim – lektorem audiobooków i seriali na platformie Netflix.

Niekończący się program dla każdego

Misją targów jest promocja czytelnictwa w Polsce, dlatego w programie Poznańskich Targów Książki znalazły się zajęcia dla dzieci w specjalnych strefach warsztatowych oraz w Strefie Naj Naj, gdzie książki poznawało się przez wszystkie zmysły. Zajęcia w tej części pawilonu 7 poprowadziła Małgorzata Swędrowska – laureatka Nagrody PEGAZIK w kategorii „Przyjaciel książki dla dzieci” w 2018 r.

Dzieci mogły też wziąć udział m.in. w warsztatach z Kicią Kocią czy zajęciach pt. „Tworzymy Książkę”. Z kolei nieco więksi korzystali z takich warsztatów jak „Przedsiębiorczość? Sprawdzam!” czy z tworzenia chińskiej kaligrafii.

Z drugiej strony program Poznańskich Targów Książki 2020 był bogaty w konferencje, panele i spotkania branżowe  adresowane do różnych grup uczestników: bibliotekarzy, nauczycieli, księgarzy, tłumaczy, wydawców, blogerów, pisarzy.

Zobacz pełny program wydarzeń dla profesjonalistów, i nie tylko, w ramach Poznańskich Targów Książki 2020

W ramach spotkań profesjonalistów na targach odbyła się po raz pierwszy konferencja Book Marketing, gdzie uczestnicy brali udział w prelekcjach i warsztatach prowadzonych zarówno przez pisarzy jak Katarzyna Bonda oraz osób na co dzień zajmujących się marketingiem internetowym jak Paweł Tkaczyk. Prelegenci pokazywali m.in. jak wykorzystać social media do budowy marki i sprzedaży książek. Ponadto  uczestnicy konferencji mogli skorzystać z pogotowia marketingowego. Book Marketing został zorganizowany przy współpracy z Literacka Sp. z o.o. W wydarzeniu wzięło udział  150 osób. 

Zobacz pełną relację z konferencji Book Marketing 2020

Sztuka obrazu w literaturze

Jak co roku na Poznańskich Targach Książki zwiedzający mogli podziwiać wystawy z cyklu Salon Ilustratorów (pawilon 8) oraz Mistrz Ilustracji (pawilon 7). Na pierwszej z nich uczestnicy targów zobaczyli prace młodych, obiecujących polskich ilustratorów. Z kolei w ramach wystawy Mistrz Ilustracji uczestnicy podziwiali dzieła Janusza Grabiańskiego, laureata nagrody New York Times za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci (The Big Book of Animal Stories w 1961 roku), autora m.in. ilustracji do Elementarza, na którym wychowało się pokolenie Polaków.

Organizatorem Salonu Ilustratorów było Centrum Kultury Zamek, z kolei Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zorganizowało wystawę z cyklu Mistrz Ilustracji. Jednak to nie wszystko. „Zrozumieć, przeżyć, zobaczyć” - tak nazywała się wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, pod kierunkiem Dagmary Szymkowiak, poświęcona wierszom Józefa Ratajczaka, która także była atrakcją Poznańskich Targów Książki 2020.

Wyobraźnia bez granic – nie tylko książki

Spotkania z wyobraźnią oznaczają również giełdę winylową, gdzie uczestnicy mogli zakupić czarne perły, Strefę Komiksu pełną historii opowiedzianych w obrazkowy sposób, a także Strefę Scrabble z otwartym miejscem do gry, tłumaczeniem zasad przez profesjonalistów czy turniejami skierowanymi także do amatorów. Dodatkowo, każdy uczestnik targów miał szansę  wygrać czytnik ebooków od firmy inkBOOKS o wartości prawie 1000 zł!

Wstęp, rozwinięcie i kolejna edycja

Poznańskie Targi Książki 2020 przeszły do historii. Przed nami kontynuacja wydarzenia, która odbędzie się w 2022 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. XIX edycja pokazała, że nowa formuła targów ze zróżnicowanym programem i przekrojem całej literatury sprawdza się i przyciąga do Poznania miłośników książki z całej Polski. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Polacy jednak czytają oraz, że stolica Wielkopolski i zachodnia część kraju potrzebuje takich targów.  

Do zobaczenia w 2022 roku!

Zespół Poznańskich Targów Książki

 Zobacz pełną fotorelację z Poznańskich Targów Książki 2020