Organizator:

Znamy finalistów nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Podziel się

Artefakty z Syberii, historia psychiatry, który badał przeczucia, bezimienni ludzie na cmentarzu w kolumbijskim Puerto Berrío, ludzkie dramaty z ulicy Brzeskiej w Warszawie, czy satanistyczna sekta we współczesnych Włoszech? Rozpiętość tematów poruszanych w reportażach, które znalazły się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego jest bardzo szeroka. Zwycięski tytuł poznamy 18 maja.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego upamiętnia najsłynniejszego polskiego reportera, twórcę takich reportaży, jak „Cesarz”, „Heban” albo „Wojna futbolowa i autora nominowanego do literackiej nagrody Nobla. Po raz pierwszy została przyznana w 2010 roku. Jej celem jest promocja najlepszych książek reporterskich, które podejmują ważne tematy i zmuszają do refleksji nad otaczającym nas światem.

W tym roku zostanie przyznana po raz 16. Zgłoszonych do niej zostało 150 reportaży. 93 zostało napisanych po polsku, a 57 to przekłady z aż 12 języków. Spośród nich jury w składzie: Ludwika Włodek (przewodnicząca), Søren Gauger, Łukasz Grzymisławski, Elżbieta Sawicka i Katarzyna Surmiak-Domańska, wybrało 5 tytułów, które trafiły do ścisłego finału.

Nominowane książki, to:

  • Andrzej Dybczak, Las duchów, Wydawnictwo Nisza
  • Sam Knight, Biuro przeczuć, przeł. Agnieszka Wilga, Wydawnictwo Czarne
  • Patricia Nieto, Wybrani, przeł. Aleksandra Wiktorowska, Wydawnictwo ArtRage
  • Maciej Pisuk, Staniemy się tacy jak on, Wydawnictwo Cyranka
  • Pablo Trincia, Diabły z Bassa Modenese, przeł. Tomasz Kwiecień, Wydawnictwo Otwarte

Zwycięzca lub zwyciężczyni zostaną ogłoszeni 18 maja. Laureat otrzyma 120 tysięcy złotych (jeśli to przekład, 25 tys. zł trafi do tłumacza). Pozostali nominowani autorzy mogą liczyć na 15 tys. zł nagrody.