Organizator:

Historia, która ma głos. Rusza druga edycja Warszawskiego Funduszu Książki Historycznej

Podziel się

Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z Domem Spotkań z Historią uruchamia drugą edycję Warszawskiego Funduszu Książki Historycznej. To program, który wspiera publikację książek poświęconych historii XX i XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem losów Warszawy. Nabór trwa do 30 kwietnia 2025 r.

Fundusz powstał z inicjatywy m.st. Warszawy w 2024 roku. Jego głównym założeniem jest promocja historii najnowszej, wspieranie czytelnictwa i rozwój polskiej historiografii – także tej lokalnej. Projekt skierowany jest do wydawnictw i instytucji zajmujących się działalnością wydawniczą.

– Fundusz pozwala utrwalić pamięć o wydarzeniach i ludziach, którzy kształtowali naszą rzeczywistość. To także forma dialogu z przeszłością i okazja do opowiedzenia o Warszawie z nowej perspektywy – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Jak zaznacza Piotr Jakubowski z Domu Spotkań z Historią, program ma szansę na trwałe wpisać się w krajobraz polskiej literatury historycznej. – Książki, które powstają dzięki funduszowi, budują wspólną pamięć i stają się narzędziem lepszego zrozumienia teraźniejszości – mówi.

W pierwszej edycji programu, ogłoszonej w marcu 2024 roku, dofinansowanie otrzymały trzy publikacje: biografia „Jan Karski. Biografia z cudzej pamięci” Wioletty Wejman, „Koleżanki i koledzy. Inżynierska 3” Anny Walewskiej oraz „Ulice Solca” Ryszarda Żelichowskiego.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji można składać do 30 kwietnia. Wyniki zostaną ogłoszone do końca maja.
Wszelkie informacje na temat inicjatywy oraz regulamin znajdują się na stronie www.dsh.waw.pl.